piątek, 6 marca 2015

Ocieplenie klimatu :) Chiny, Turcja, Holandia, USA, Macedonia

Piękne zimowe krajobrazy bardzo lubię, ale tylko z perspektywy okna. Siedzę sobie wtedy w cieplutkim pokoju z kubkiem gorącej herbaty w dłoni i podziwiam widoki. Innych przypadków nie przewiduję. I nawet gdy dziś temperatura spadła nieznacznie poniżej zera, a śnieg pojawił się tylko na kilka godzin to ja zatęskniłam za wakacjami. Dlatego dzisiejszy post będzie trochę wakacyjny, cieplutki :)Chiny 
Kartka jest malutka i bardzo kojarzy mi się z letnimi popołudniami. Nie ma nic lepszego niż soczysty arbuz na osłodę i ochłodę. Zgadzacie się ze mną ?
Side, Turcja
Miasto turystyczne na południu Turcji. W starożytności Side znane było z handlu niewolnikami i piractwa. Półokrągła budowla na środku pocztówki to ruiny teatru rzymskiego. Nazwa "Side" oznacza granat (owoc) mniam :) W taki dzień jak dziś 
z chęcią przeniosłabym się w takie miejsce, a Wy ?Tilburg, Holandia 
W Holandii byłam na wakacjach 1,5 roku temu. Ta pocztówka pokazuje wszystko 
co tam widziałam i co kojarzy mi się z tym krajem. Są wiatraki, kanały, tradycyjne stroje, rowery i te tajemnicze krowy. Są na widokówkach, pamiątkach, polach. Mimo kilku prób, nigdy nie dowiedziałam się czy mają jakieś znaczenie. Chyba po prostu chodzi o to, że jest ich dużo. Ta pocztówka to taka Holandia w pigułce. 
Frankenmuth, Michigan, USA
Nazwa i typ zabudowany widoczny na pocztówce jakby nieamerykański ? Gdyby nie nazwa stanu i widoczne flagi chyba bym nie odgadła skąd jest ta kartka. Wszystkiemu winni są niemieccy imigranci, którzy zasiedlili i nazwali to miejsce w 1845 roku. Frankenmuth w dosłownym tłumaczeniu oznacza "odwagę Franków". Nic więc dziwnego, że to miasto jest nazywane małą Bawarią. 

Symbole Michigan:

Kwiat: Kwiat jabłoni
Drzewo: Sosna wejmutka
Ptak: Drozd wędrowny
Zwierzę: Jeleń wirginijski
Dewiza: Jeśli szukasz miłego półwyspu, rozejrzyj się wokół

Nazwa Michigan wywodzi się z języka Czipewejów (Indianie Ameryki Północnej) 
i oznacza "Wielką Wodę", co ma nawiązywać do Wielkich Jezior Północnoamerykańskich, które otaczają ten stan. 


Skopje, Macedonia
To wspomnienie moich ostatnich wakacji i objazdu po całych Bałkanach. Czy zakochałam się w Macedonii? Tak, ale w samym Skopje już nie tak bardzo. Części miasta, która mnie urzekła niestety nie ma na tej pocztówce. Stare miasto ma smak wąskich uliczek, widocznych gołym okiem wpływów tureckich, bazarów- te wszystkie elementy tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Jednak gdy przejdziemy przez rzekę Wardar po, pochodzącym z czasów osmańskich, Kamiennym Moście trafimy  
w zupełnie inne miejsce, inny świat. I ten właśnie świat został  utrwalony 
na pocztówce. Wydaje Wam się, że przedstawia ona stare posągi, pamiątki przeszłości ? Otóż nie. Nowa część miasta to pomniki, pomniki... i pomniki. Jest ich naprawdę dużo, są wszędzie i są ogromne. Wygląda to trochę groteskowo. Czułam się tam trochę jak mrówka w świecie ludzi. 
Zamierzam przygotować serię postów dotyczących moich podróży, dlatego nie będę się tutaj rozpisywała. Powiem Wam tylko, że Macedonia to na prawdę piękny kraj, a ja serce zostawiłam w malowniczej Ochrydzie. 


Zrobiło Wam się trochę cieplej? Mnie takie wakacyjne wspomnienia pomogły i znów czuję słońce na swojej twarzy (mimo, że tylko we wspomnieniach). 

8 komentarzy:

 1. Pocztówki z Chin i Holandii podobają mi się najbardziej, ale wszystkie są ciekawe. :)

  Zapraszam do mnie http://harikolife.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chiny i Holandia jak dla mnie najciekawsze. Arbuzy uwielbiam i aż narobiłaś mi smaczku na nie ;) Side to bardzo ładna miejscowość patrząc po pocztówce i chętnie bym się przeniosła teraz w jakiś cieplejszy rejon ;) Może niekoniecznie do Turcji, ale jednak gdzieś na południe już chętnie.
  Bardzo chętnie poczytam o Twoich podróżach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arbuzy, truskawki, borówki, maliny- tęsknię tak bardzo :) Już nie mogę się doczekać cieplejszych dni i moich ulubionych, orzeźwiających owoców.
   Mnie też jakoś nie ciągnie do Turcji, ale słońce nawet do niej by mnie przekonało. :) O moich podróżach już niedługo, niedługo... Posty się piszą, zdjęcia wybierają

   Usuń
 3. Zimy nie lubię i nie mogę się doczekać wiosny - wszystko budzi się do życia, można wreszcie zdjąć ciężką kurtkę...
  Ta karteczka z Chin przeurocza - również mam taką shaped card tylko w innym kształcie, ale też niewielką.
  Mam jedną kartkę z Macedonii, właśnie ze stolicy. Moim marzeniem jest zwiedzenie wszystkich stolic europejskich, więc i Skopje kiedyś musi zostać przeze mnie zaliczone. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że wiosna kojarzy nam się z tym samym- pozbyciem się kurtki. Mam nadzieję, że to już niedługo :)
   Marzenia są po to by je spełniać, a więc do dzieła! :) Na pewno uda Ci się zobaczyć całą Europę.

   Usuń
 4. Najbardziej podoba mi się pocztówka z "niemieckiego" Michigan. Zauważyłem, że w USA nie ma już prawdziwych znaczków pocztowych, tylko jakieś okrągłe naklejki.
  Jestem pod wrażeniem Twoich zagranicznych podróży mimo tak młodego wieku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam kiedyś na jakimś blogi, że w USA są wyłącznie znaczki w formie naklejek. Ma to ułatwić użytkowanie, no i nie odklejają się. Jestem ciekawa jak to u nich dokładnie wygląda.
   Dziękuję bardzo :) Moje zagraniczne podróże to w zasadzie kilka intensywnych wyjazdów w przeciągu ostatnich 2 lat.

   Usuń
 5. A mi najbardziej podoba się kartka z Holandii, wygląda bardzo swojsko :) A znaczek z Chin też jest ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń